Hotele SPA to miejsca kojarzone powszechnie z relaksem i wypoczynkiem. W końcu to właśnie tu skorzystać możemy z różnorodnych, odprężających masaży czy też wyjątkowo przyjemnych rytuałów pielęgnacyjnych.
Nic zatem dziwnego, że wspomniany typ zabiegów cieszy się tak wielką popularnością na całym świecie i to… od wieków! Trudno w to uwierzyć? A jednak to prawda. Jak się bowiem okazuje, historia SPA sięga czasów starożytnych. Jak zatem wyglądało SPA przed wiekami i czym różniło się od znanych nam obecnie ośrodków tego rodzaju?
Rzymskie termy
Jak wspominaliśmy, historia SPA sięga czasów starożytnych. Pierwszymi propagatorami idei SPA byli oczywiście Rzymianie. To właśnie oni stworzyli miejsca, w których mieszkańcy polis mogli dbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i kondycję psychiczną. Miejscami tymi były oczywiście termy. Skromne początkowo budynki szybko zyskały na popularności i tym samym poczęły przeradzać się w ogromne kompleksy obiektów.
W skład term wchodziły przede wszystkim baseny z zimną wodą, ogrzewane salki niewielkich rozmiarów, w których przygotowywano się do zetknięcia z wyższą temperaturą, baseny z gorącą wodą, łaźnia parowa oraz sucha, sale masażu i sale wypoczynkowe.
To jednak nie wszystko. W skład starożytnych term wchodziły również innego typu pomieszczenia, które obecnie dostępne są wyłącznie w nielicznych ośrodkach SPA. Jakie konkretnie? Między innymi boiska i sale gimnastyczne, stadiony, salki służące do nacierania ciała oliwą i pachnącymi olejkami, portyki do złudzenia przypominające obecne ganki kolumnowe (w których toczono rozmaite dyskusje, a nawet recytowano poezję), biblioteki, sale muzyczne, sale gier w kości, a także bufety. Warto dodać, że każde z wymienionych powyżej pomieszczeń odznaczało się niezwykle wysokim poziomem estetycznym. Na ścianach dominował głównie marmur, a posadzki pokrywano rozmaitymi mozaikami. Dodatkowo nierzadko ustawiano elementy dekoracyjne takie jak rzeźby czy malowidła.
Jak wspominaliśmy, w skład starożytnych term wchodziły miejsca przeznaczone do dyskusji. Niemniej jednak należy zauważyć, że tak naprawdę żywe dyskusje prowadzono również w niemalże wszystkich innych pomieszczeniach! Nic zatem dziwnego, że to właśnie termy stanowiły swoiste centrum życia towarzyskiego mieszkańców polis. Warto dodać, iż starożytne centra SPA były przeznaczone dosłownie dla wszystkich; bez względu na wiek, status majątkowy czy społeczny. Korzystać mogli z nich również niewolnicy. Wstęp do term był z reguły darmowy, zdarzało się jednak, że przy wejściu pobierana była bardzo niska opłata.
Obiekty SPA w XXI wieku
Obecne hotele SPA tylko w niewielkim stopniu odbiegają formą od swoich starożytnych pierwowzorów. Dowód? Przykładowo w hotelu Neptuno SPA & Resort znajdziemy - podobnie jak w rzymskich w termach – saunę fińska, mokrą łaźnia parową oraz tężnię solankowa gdzie uzdrawiająca moc solanki wzbogacona działaniem aromatycznych olejków działa na całe ciało i umysł. Dodatkowo w strefie SPA znajduje się duże jacuzzi z opcją kąpieli perełkowej, prysznic wrażeń ze światło terapią oraz przytulna, klimatyczna wypoczywania. Dodatkowo w Neptuno można zrelaksować się w gabinetach masażu czy też u kosmetyczki. Poza tym opisywany hotel spa nad morzem oddaje do dyspozycji gości biblioteczkę, w której - poza książkami - znajdziemy również gry planszowe, a także salę do jogi, restaurację czy też wypożyczalnię rowerów.
Warto dodać, iż Neptuno SPA & Resort został w pełni dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Z myślą o potrzebach najmłodszych gości organizowane są różnego rodzaju eventy w tym m. in. spektakle lalkowe, widowiska rozrywkowe czy też pokazy cyrkowe. Na terenie hotelu znajduje się także sala zabaw oraz nowoczesny plac zabaw.
Jak więc widać na powyższym przykładzie, w Neptuno SPA & Resort z powodzeniem spędzimy zarówno wyjątkowo udane wakacje nad morzem z dzieckiem, jak i odprężający weekend w SPA.